• +421 905 555 140
  • paperlife.sro@gmail.com

Category Archive: ZCHFP

Za 3.štvrťrok 2024 zaznamenal chemický a farmaceutický priemysel pokles

Tržby chemického a farmaceutického priemyslu SR za 3.štvrťrok 2024 dosiahli 3,134 miliardy EUR. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023 je to pokles o 15 %. Najlepšie si počínalo odvetvie farmaceutických produktov, ktoré v uvedenom období (júl, august , september 2024) zaznamenalo nárast o 25 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023.  Odvetvie chemikálie a chemické výrobky dosiahlo tržby o 3 % vyššie v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Výrobky z gumy  plastov však medziročne klesli o 6% a tržby rafinovaných ropných produktov sa znížili až o 26%. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Za medziročným poklesom tržieb v treťom štvrťroku tohto roka, predovšetkým pri ropných produktoch, stoja výkyvy spojené s vývojom na trhu s ropou, ovplyvnené vojnovými konfliktmi na Ukrajine a Blízkom východe. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v treťom kvartáli 2024 znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba 2 % zamestnancov. Priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer 5 % na 2 049 eur. Zároveň v tomto štvrťroku klesla pridaná hodnota, medziročne až o 20 % v porovnaní s porovnávaným obdobím roka 2023. Z hľadiska konkurencieschopnosti z dlhodobého hľadiska ide o nezdravo vysoký nárast miezd a pokles pridanej hodnoty,“ vysvetlil R.Karlubík.

Kumulovaný vývoj za prvé 3 štvrťroky 2024 je tiež pokles

Slovenský chemický a farmaceutický priemysel zaznamenal aj v období od januára do septembra 2024 medziročný pokles. Za prvé tri štvrťroky 2024 zaznamenal tržby na úrovni 9,776 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023 je to pokles o 4 %. Odvetvie farmaceutických produktov, zaznamenalo v uvedenom období nárast o 6 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Odvetvie rafinovaných ropných produktov, vďaka silnému prvému polroku 2024 zaznamenalo kumulatívny medziročný rast za 9 mesiacov o 1%, napriek poklesu za samotný 3.štvrťrok. Všetky ostatné odvetvia zaznamenali medziročne pokles tržieb. Potešiteľnejší je vývoj v pridanej hodnote, ktorá kumulovane za prvé 3 štvrťroky 2024, je medziročne v odvetví vyššia o 1%.

Dlhodobo klesá zamestnanosť i počet podnikov

ŠÚ SR v treťom štvrťroku 2024 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo  266 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac.  V porovnaní s rokom 2023 je pokles o 3 %. Počet podnikov dlhodobo klesá.

Kým sa celková zamestnanosť v celom chemickom a farmaceutickom priemysle v  3.štvrťroku 2024 medziročne znížila o 2%, v odvetví farmaceutické výrobky a prípravky bol zaznamenaný nárast počtu zamestnancov o 4%. V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje takmer celkovo 37 676 zamestnancov, čo predstavuje 10 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu.

Spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok za 3.štvrťrok 2024 medziročne poklesla o približne o 3 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Nárast bol zaznamenaný v odvetví chemikálie a chemické výrobky a to o 18 %. Kumulovane za január až september 2024 spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok narástla  približne o 37 %, v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Nárast bol zaznamenaný vo všetkých odvetviach.

Očakávaný vývoj prináša riziká

,,Rok 2025 bude pre podniky náročný.  Neistota na trhu, ďalšie legislatívne obmedzenia, zvýšenie minimálnej mzdy, zavedenie športových preukazov, zvýšenie DPH, hrozba transakčnej dane. Toto všetko a mnohé iné záležitosti výrazne ovplyvňujú podniky chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku. Zvlášť ohrozuje vývoj celej populácie stav slovenského zdravotníctva. Drastický pokles stavu lekárov a zdravotných sestier, nedostatok finančných zdrojov, zastaranosť vybavení i zariadení … Bez spoločenskej dohody a zhody na prioritách, hrozí zrútenie celého zdravotného i sociálneho systému,“ varoval R.Karlubík.

paperlife

Za 1.polrok 2024 chemický a farmaceutický priemysel zvýšil tržby o 3 %

Tržby chemického a farmaceutického priemyslu SR za prvý polrok 2024 dosiahli 6,642 miliardy EUR. V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023 je to nárast  o 3 %. Rast tržieb ide celý na vrub odvetvia rafinovaných ropných produktov, ktoré samotné narástlo o 23 %. Iné odvetvia chémie zaznamenali za hodnotené obdobie pokles – chemikálie a ich výrobky (-5 %), farmaceutické výrobky (-2 %) a výrobky z gumy a plastov (-11 %). Rizikom vývoja je stály rast miezd, tentoraz medziročne o 5 %, za ktorým nestíha pridaná hodnota (1 %). Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Priemysel je negatívne ovplyvnený nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov a odchodom veľkého počtu zamestnancov do predčasného dôchodku. Naďalej pretrvávajú i ostatné negatívne vplyvy. Rizikom je nielen vývoj na Blízkom východe a vojnový konflikt na Ukrajine, ale aj medzinárodné politické rozhodnutia, najnovšie hrozba zastavenia tokov ropy a plynu z Ruska cez územie Ukrajiny. Dopady pripravovaného vládneho konsolidačného balíka od roku 2025 na chemické a farmaceutické odvetvie budú značne negatívne. Konsolidáciu Slovensko nutne potrebuje, ale vybraný mix neúmerného zaťaženia podnikov sa určite negatívne podpíše na tomto odvetví,“ okomentoval vývoj R. Karlubík.

Vývoj zamestnanosti je negatívny

V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje celkovo 37 828 zamestnancov, čo predstavuje približne 10 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v 1. polroku 2024 znížila a trh práce bol ochudobnený približne o 3 % zamestnancov. Vo všetkých odvetviach  je zaznamenaný pokles počtu zamestnancov.

Priemerná mesačná mzda sa stále zvyšuje a v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne stúpla o takmer 8 % na  2 154 eur. Najvyššiu priemernú mzdu dlhodobo vykazuje odvetvie rafinérie. V iných odvetviach tohto priemyslu bol zaznamenaný nárast od 5 až do 11 %. Zároveň klesla pridaná hodnota, medziročne o 1 % v porovnaní s rokom 2023. Z hľadiska konkurencieschopnosti z dlhodobého hľadiska je nezdravý vysoký nárast miezd a pokles pridanej hodnoty.

Pritom spotreba materiálu, energie a ostatných neskladových dodávok poklesla o takmer 10 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Nárast bol zaznamenaný len vo rafinérskom  odvetví a to len o  1 %.

Počet podnikov klesol o 3%

ŠÚ SR v 1. polroku 2024 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 267 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. Počet podnikov dlhodobo klesá. V porovnaní s minulým rokom je pokles o  3 %. Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov pôsobilo v 2. štvrťroku 2024 spolu 51 podnikov, ich počet medziročne narástol o 9 %. V odvetví farmácie vznikli dva nové podniky v porovnaní s minulým obdobím. Pri výrobkoch z gumy klesol počet podnikov z 25 na 19 a pri výrobkoch z plastov zo 183 na 174.

Čaká nás náročné obdobie

,,Chemický a farmaceutický priemysel čaká aj naďalej náročné obdobie. Firmy trápi dlhodobý nedostatok pracovnej sily, vysoké mzdy, chaotický legislatívny proces, neisté podnikateľské prostredie, tlak na znižovanie emisií, prechádzanie na udržateľné výrobné procesy a investovanie do ekologických technológií. V katastrofálnom stave je slovenské zdravotníctvo a trh práce sa vplyvom nedostatku kvalifikovaných zamestnancov, nízkeho záujmu študentov o technické smery, odchodu mladých ľudí z krajiny a vysokému počtu zamestnancov v dôchodkovom veku, dramaticky zmenil a mení k horšiemu. Je najvyšší čas uľahčiť pravidlá zamestnávania kvalifikovaných ľudí zo zahraničia, ktorí sú kultúrne blízki a vhodní pre integráciu a mohli by nahradiť klesajúcu domácu populáciu. Inak hrozí kolaps dôchodkového a zdravotného systému,“ konštatoval R. Karlubík.

paperlife

Za 1.štvrťok 2024 chemický a farmaceutický priemysel bez zmeny tržieb

Tržby chemického  a farmaceutického priemyslu SR za 1.štvrťrok 2024 dosiahli 3,317 miliardy EUR, čo bolo na úrovni rovnakého obdobia roku 2023. Nárast zaznamenali iba v odvetví rafinérskych výrobkov a to o 26%. Na rovnakej úrovni stagnovali farmaceutické výrobky a náterové látky. V ostatných odvetviach bol zaznamenaný pokles tržieb, najviac v odvetví výrobkov z gumy a plastov o 19 %. Pod nepriaznivý vývoj sa podpísal pokles pridanej hodnoty a to medziročne o 21 % v porovnaní s 1.štvrťrokom 2023, pri súbežnom raste miezd o približne 13 %. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Kým inflácia poklesla do mája 2024 až na prijateľných 2,2%, čím čiastočne stabilizovala ceny vstupných materiálov potrebných na výrobu, ostatné negatívne vplyvy pretrvávali. Priemysel je negatívne ovplyvnený nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov a odchodom veľkého počtu zamestnancov do predčasného dôchodku. Ovplyvňuje ho aj naviazanie príplatkov na minimálnu mzdu, bez akejkoľvek diskusie s priemyselnou sférou. Ceny energií sa – zásluhou interných opatrení a externých vplyvov ako relatívne mierna zima, začali postupom času normalizovať. Negatívne však naďalej situáciu ovplyvňuje vojna na Ukrajine a Blízkom východe, čo zvyšuje riziko útokov na dopravné trasy a narušenie zásobovania,“ komentoval vývoj R.Karlubík.

Dodal, že v prvom kvartáli 2024 v chemickom a farmaceutickom priemysle klesol počet podnikov, klesol počet zamestnancov pracujúcich  v tomto odvetví a kým tržby dosiahli podobné hodnoty ako v minulom roku, mzdy stúpli.

Mzdy stúpajú, produktivita práce klesá

Priemerná mesačná mzda v chemickom a farmaceutickom priemysle za 1.Q.2024 medziročne stúpla o približne 13 % na 1 999 eur. Výraznejšie rástla v odvetví rafinérskych výrobkov, kde si zamestnanci polepšili o 13 %, v iných odvetviach od 7 až do 13 %. S nárastom priemernej mesačnej mzdy však  klesla pridaná hodnota, medziročne o 21 % v porovnaní s 1.Q.2023. ,,Za znížením pridanej hodnoty je pravdepodobne znížená produktivita práce, čo môže byť spôsobené nedostatočnými investíciami do technológií a vybavenia a nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov,“ konštatoval R.Karlubík.

Pokles zamestnanosti

ŠÚ SR v prvom štvrťroku 2024 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 269 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V porovnaní s minulým rokom je to pokles o 3 %. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti. Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo v 1. kvartáli 2024 spolu 51 podnikov, ich počet medziročne narástol o 9 %. V porovnaní s vlaňajším rokom vznikli 2 nové podniky v odvetví farmácie. Počet podnikov však dlhodobo klesá.

Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v prvom kvartáli 2024 znížila a trh práce bol ochudobnený o 3 % zamestnancov. Vo všetkých odvetviach je zaznamenaný pokles počtu zamestnancov. V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje celkovo 37 944 zamestnancov, čo predstavuje približne 10 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu.

Očakávaný vývoj

Druhý kvartál 2024 i zvyšok roka bude pre chemický a farmaceutický priemysel náročný. Musí sa vysporiadať s nedostatkom odborných pracovníkov, konkurenčným tlakom, najmä z krajín z nižšími výrobnými nákladmi (krajiny tretieho sveta). Aj v nasledujúcich rokoch čaká tento priemysel veľká výzva – jeho radikálna transformácia. Stále je však neisté ako sa budú aplikovať výzvy Green Dealu, pretože jeho finálna legislatívna forma a ciele sú stále nejasné. Navyše sa stále menia. Okrem iného podľa výsledkov volieb v krajinách EU i prípadnej zmeny v USA. Spôsob konsolidácie slovenských verejných financií je pritom tiež stále nejasný.

,,Pretrvávajú však tlaky na rast miezd nekrytých rastom produktivity práce a ďalšie vplyvy. Trh práce sa vplyvom nedostatku kvalifikovaných zamestnancov, nízkeho záujmu študentov o technické smery, odchodu mladých ľudí z krajiny a vysokému počtu zamestnancov v dôchodkovom veku, dramaticky mení k horšiemu. Je načase uľahčiť a vyjasniť pravidlá zamestnávania kvalifikovaných ľudí zo zahraničia, ktorí sú kultúrne blízki a vhodní pre integráciu a mohli by nahradiť klesajúcu domácu populáciu. Inak hrozí kolaps dôchodkového i zdravotného systému,“ konštatuje R. Karlubík.

paperlife

Európska priemyselná dohoda: Výzva k podpore investovania v Európe

Brusel 11. apríla 2024: 1000 organizácií spoločne vyzýva lídrov EÚ, aby podporili ekonomické zdôvodnenie investovania v Európe prostredníctvom Európskej priemyselnej dohody.

Antverpská deklarácia a jej výzva na prijatie Európskej priemyselnej dohody zaznamenali pozoruhodný nárast podpory, keď dosiahli 1000 podporovateľov vedúcich predstaviteľov podnikateľskej sféry spoločností, združení a odborových organizácií zastupujúcich 25 odvetví v celej Európe, čo je historickým prejavom jednoty.

Tento rýchly nárast podpisov, ktorý 20. februára na samite európskeho priemyslu predstavilo 73 vedúcich predstaviteľov priemyslu predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a belgickému premiérovi Alexandrovi De Croovi, zdôrazňuje naliehavú potrebu koordinovaných opatrení tvárou v tvár bezprecedentným hospodárskym výzvam.

Marco Mensink, generálny riaditeľ CEFIC, zdôraznil naliehavosť situácie: „Budúcnosť Európy tvorí priemysel. Zásadný význam má spoločný a holistický európsky prístup k priemyselnej dohode. V súčasnosti 1000 organizácií jednotne vyzýva na prijatie Európskej priemyselnej dohody s cieľom vykonávať zelenú dohodu, zabezpečiť, aby priemysel zostal celosvetovo konkurencieschopný, a zachovať vysokokvalitné pracovné miesta pre európskych pracovníkov v Európe. Naliehavo vyzývame vedúcich predstaviteľov EÚ, aby našu výzvu zahrnuli do nového strategického programu a politík EÚ na nasledujúcich päť rokov a začlenili priemyselnú dohodu do štruktúry a rozpočtu novej Európskej komisie”.

Antverpská deklarácia

Zasadnutie Európskej rady na budúci týždeň a májové zasadnutie Rady pre konkurencieschopnosť, správy pána Lettu a pána Draghiho, Dialógy o čistej transformácii a Antverpská deklarácia sa stretávajú v historickom okamihu pre priemysel v Európe.

Antverpská deklarácia slúži ako budíček pre subjekty s rozhodovacou právomocou v Európe, pričom stanovuje všeobecne dohodnutý rámec desiatich kľúčových bodov, v ktorých sa načrtáva potreba riešiť vysoké ceny energie, vytvoriť spoločnú európsku infraštruktúru, zabezpečiť dodávky surovín, podporiť inteligentnejší inovačný rámec a stimulovať dopyt po udržateľných výrobkoch. Vo vyhlásení sa tiež obhajuje pevný investičný rámec pre technológie a vyzýva sa na využitie jednotného trhu s cieľom zabezpečiť, aby podniky zostali v Európe.

Antverpská  deklarácia o európskom priemyselnom dohovore je teraz otvorená pre jednotlivcov, ktorí chcú vyjadriť svoju podporu osobne.

Pre viac informácií o rastúcej koalícii podporovateľov a pripojenie sa k nej navštívte antwerp-declaration.eu

Na stretnutí aj prezident ZCHFP SR

Stretnutia v Antverpách sa zúčastnil aj Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, ktorý k najnovšej podpisovej iniciatíve uviedol:

,,Slovenské firmy plne podporujú všetky iniciatívy zabezpečujúce zachovanie priemyselných odvetví, strategickej bezpečnosti  surovín, inovácií a odbornej zamestnanosti. Vyzývame preto aj na individuálne podpisy slovenských predstaviteľov podnikateľskej sféry spoločností, združení a odborových organizácií k tejto deklarácii. Aj Slovensko musí pre zabezpečenie cieľov deklarácie znásobiť  výrobu elektriny a priemyselné investície. Je to o to náročnejšie, že  čelíme najvážnejšiemu hospodárskemu poklesu za posledné desaťročie. Tu je nezastupiteľná aj úloha štátu a vlády.“

paperlife

V roku 2023 chemický a farmaceutický priemysel poklesol o 21%

Tržby v odvetví chemického a farmaceutického priemyslu SR sa  vlani medziročne znížili o 21%, keď poklesli z 14,691 mld. EUR v roku 2022 na 11,658 mld. EUR v roku 2023. Stalo sa tak v dôsledku  poklesu odbytových cien, ktoré predovšetkým v odvetví rafinérskych produktov zaznamenali výrazný pokles tržieb a to o 27 %. Pokles tržieb je však zaznamenaný takmer v každom odvetví, okrem odvetvia farmaceutická výroba, kde tržby boli vyššie približne o 13 %. Tržby pritom najviac poklesli v pododvetví plasty v primárnej forme a to až o 60 %. Nepriaznivo sa pod výsledky podpísala medzinárodná nestabilita, inflačné pohyby, ale aj pokles pridanej hodnoty o 14 % pri súbežnom raste miezd o 8 %. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Rok plný výziev

,,Rok 2023 bol pre chemický a farmaceutický priemysel plný výziev. Musel sa popasovať s vysokými cenami energií, nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov a s odchodom veľkého počtu zamestnancov do predčasného dôchodku. Veľkým zásahom bolo aj znovu-naviazanie príplatkov na minimálnu mzdu bez žiadnej diskusie s priemyslom. Naďalej tu zostala vojna, nielen na Ukrajine ale aj na Blízkom východe, čo zvyšuje riziko útokov na dopravné trasy a narušenie zásobovania. Ceny energií sa začali postupom času normalizovať, inflácia začala všade v Európe klesať. V decembri inflácia v SR dosiahla hodnotu 5,9 %. Klesajúca inflácia podnikom čiastočne stabilizovala ceny vstupných materiálov, ktoré sú potrebné k výrobe. Spotreba materiálu, energie a ostatných neskladových dodávok sa znížila o 16 %, z dôvodu poklesu inflácie a čiastočnej stabilizácii cien,“ priblížil vývoj R. Karlubík.

Ďalej poukázal nato, že pokles tržieb vlani zaznamenali takmer v každom odvetví chemického a farmaceutického priemyslu. Výnimkami boli pododvetvie mydlá, pracie a čistiace prostriedky s rastom tržieb o 32 % a odvetvie farmácie s rastom o 13 %. Plasty v primárnej podobe klesli medziročne na 40 % a umelé vlákna na 52 % úrovne za rok 2022.

Spolu je v slovenskom chemickom a farmaceutickom priemysle 278 podnikov

ŠÚ SR evidoval v roku 2023 v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 278 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu už dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti, farmaceutických podnikov je 17 (zmena -1). Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo na konci roka 2023 spolu 47 podnikov, ich počet oproti minulému roku klesol o 2 podniky. V porovnaní s vlaňajším rokom vznikli 3 podniky v oblasti výrobkov z gumy a plastov, celkovo je ich 210.

Na trhu práce chýbajú kvalifikovaní zamestnanci

V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje takmer celkovo 38 765 zamestnancov, čo predstavuje 10  % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu.

,,Trh práce sa vplyvom nedostatku kvalifikovaných zamestnancov, nízkeho záujmu študentov o technické smery a vysokému počtu zamestnancov v dôchodkovom veku, začína meniť. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba 4 % zamestnancov. Len  v jednom odvetví bol zaznamenaný nárast počtu zamestnancov  a to  v pododvetví mydlá, pracie, čistiace a parfum. prostriedky o 2 %. V ostatných odvetviach je pokles oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Pritom priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer 8 % na 2 029 EUR najvýraznejšie zvýšenie je v odvetví farmácie. Zamestnanci tohto odvetvia si polepšili o 14 % oproti roku 2022,“ poukázal R. Karlubík.

Doplnil však, že spolu s nárastom miezd nestúpla pridaná hodnota. Naopak oproti minulému roku poklesla o 14 %.

Problémy nekončia

,,Aj rok 2024 bude pre chemický a farmaceutický priemysel náročný. Musí sa vysporiadať s nedostatkom zamestnancov, problémom zamestnať ľudí z tretích krajín, výzvou bude konkurencieschopnosť nielen s podnikmi EÚ, ale hlavne mimo EÚ, kde sú výrobne náklady oveľa nižšie. Nestabilita na medzinárodných trhoch sa prehlbuje aj zásluhou rozširovania vojnových konfliktov v Gaze a Červenom mori. V nasledujúcich rokoch navyše čaká chemický priemysel radikálna výzva – jeho transformácia  vyplývajúca z výziev Green Dealu, ktorého  finálna legislatívna forma a ciele je nejasná a stále sa mení. Neistý je vývoj aj slovenských verejných financií a nutnosť ich konsolidácie. Klesá úroveň spotreby, stúpajú tlaky na rast miezd nekrytých rastom produktivity práce a ďalšie, čakajú nás jedny z najťažších rokov v ére samostatnosti,“ konštatuje R. Karlubík.

paperlife
WhatsApp Image 2024-02-20 at 12.11.47

Európsky priemyselný samit: Biznis plán pre Európu

Pod záštitou belgického predsedníctva v Rade EÚ podpísali v utorok 20. februára 2024 v Antverpách signatári deklaráciu o konkurencieschopnosti. Deklarácia je výzvou pre vlády členských štátov a budúcu Európsku komisiu. Obsahuje 10 jasných bodov, ktoré sú potrebné pre dosiahnutie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu, a sú prípravou pre  Európsku priemyselnú dohodu, ktorá by doplnila Zelenú dohodu EÚ.

Nielen priemyselné inovácie

V deklarácii sa uvádza, že Európa by nemala byť len kontinentom priemyselných inovácií, ale mala by zostať aj kontinentom priemyselnej výroby. Európa potrebuje silný priemysel, aby spoločnosti ostali v EÚ a tu investovali, poskytovali prácu a zároveň klimatické riešenia, ktoré Európa potrebuje. Európa naliehavo potrebuje biznis plán.

Zároveň v deň podpisu 73 lídrov z takmer 20 priemyselných odvetví predstavilo „Antverpskú deklaráciu pre európsku priemyselnú dohodu“ belgickému premiérovi Alexandrovi De Croovi a predsedníčke Komisie Ursule von der Leyenovej.

Počas Európskeho priemyselného summitu, ktorý sa konal na mieste BASF v Antverpách, sa lídri zo všetkých priemyselných odvetví, ktorí zastupujú 7,8 milióna pracovníkov v Európe, spojili so zástupcami odborov a európskymi lídrami, aby riešili naliehavé obavy týkajúce sa európskeho priemyselného prostredia. „Antverpská deklarácia“, podporovaná širokou škálou sektorov, zdôrazňuje zásadný význam prehľadnosti, predvídateľnosti a dôvery v európsku priemyselnú politiku.

„Základné priemyselné odvetvia v Európe zápasia s historickými výzvami: dopyt klesá, investície na kontinente stagnujú, výroba výrazne poklesla a lokality sú ohrozené. Chceme riadiť transformáciu našich spoločností. Na tento účel naliehavo potrebujeme rozhodné kroky na vytvorenie podmienok pre silnejší obchodný prípad v Európe. „Antverpská deklarácia“ načrtáva cestu vpred. Umiestnením Európskej priemyselnej dohody na popredné miesto v strategickom programe Európy by EÚ pripravila pôdu pre odolnú, konkurencieschopnú a udržateľnú Európu. Toto je jediný spôsob, ako ukázať zvyšku sveta, že Zelená dohoda funguje pre všetkých, uviedol Martin Brudermüller, prezident Cefic (Európskej rady chemického priemyslu).

Aj ZCHFP SR

Stretnutia v Antverpách sa zúčastnil aj Roman Karlubík, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, ktorý k tomu uviedol.: ,,Slovenské chemické a farmaceutické firmy sa boria s rovnakými problémami ako ostatné európske priemyselné podniky pri zabezpečení svojej konkurencieschopnosti. Preto vítame Antverpskú deklaráciu pre európsku priemyselnú dohodu, ktorá je nevyhnutná na doplnenie Zelenej dohody EÚ. Biznis plán pre Európu musí zachovať vysokokvalitné pracovné miesta pre európskych pracovníkov v Európe, ako aj inovačnú kapacitu svojho priemyslu. K tomu je nevyhnutné urobiť z Európy globálne konkurencieschopného poskytovateľa energie.“

Ciele do roku 2040

Podľa deklarácie na splnenie klimatickej neutrality do roku 2050, a nedávno oznámeného cieľa do roku 2040, sa bude musieť európska výroba elektriny znásobiť a priemyselné investície budú musieť byť šesťnásobne vyššie ako v predchádzajúcom desaťročí. Táto obrovská výzva prichádza práve vtedy, keď veľké spoločnosti aj malé a stredné podniky čelia najvážnejšiemu hospodárskemu poklesu za posledné desaťročie. Dopyt klesá, výrobné náklady sa zvyšujú a investície sa presúvajú do iných regiónov. Ekonomika USA, ktorá ťaží z finančnej podpory zo zákona o znižovaní inflácie (IRA), a jej ľahká dostupnosť, nadmerná čínska kapacita a rastúci export do Európy, to všetko ešte viac zvýši tlak na európsky priemysel. Spoločnosti čelia tejto výzve každý deň. Areály sa zatvárajú, výroba sa zastavuje, ľudí prepúšťajú. Európa preto naliehavo potrebuje biznis plán.

,,Otvorená strategická autonómia pre konkurencieschopnú a odolnú EÚ je kľúčová pre prechod Európy v neustále sa meniacom geopolitickom prostredí. Dá sa to však dosiahnuť len vtedy, ak všetky priemyselné odvetvia vrátane energeticky náročných zostanú a budú investovať v Európe. Bez cielenej priemyselnej politiky hrozí Európe závislosť na importe základných tovarov aj chemikálií. Európa si to nemôže dovoliť,“ konštatuje sa v deklarácii.

paperlife

Inflácia, ceny vstupov a nižšia pridaná hodnota trápia chémiu

Tržby v odvetví chemického a farmaceutického priemyslu SR sa znížili z 10,876 mld EUR za trištvrte roka 2022 na 10,148 mld EUR, za tri štvrtiny roku 2023. Predstavuje to 6,7% pokles. Aj počas samotných 3 mesiacov (júl, august, september 2023) tretieho štvrťroka , v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022, zaznamenalo odvetvie pokles o 3 %, keď dosiahlo tržby na úrovni 3,673 mld EUR. Spôsobila to vysoká inflácia, rasty cien vstupov, pokles pridanej hodnoty a pretrvávajúce medzinárodné napätie s dôsledkami z toho plynúcimi. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Pokles tržieb

,,Pokles tržieb za samotný 3.Q.2023 je zaznamenaný  takmer v každom odvetví chemického a farmaceutického priemyslu. Odvetvie ropných produktov, ako jediné zaznamenalo v uvedenom období nárast o 12 %. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Z pododvetvia chemických výrobkov, len pododvetvie mydlá, pracie a čistiace prostriedky dosiahli tržby o 23 % vyššie v porovnaní s rovnakým obdobím. Naproti tomu plasty v primárnej podobe  klesli medziročne na 51% a umelé vlákna dokonca na 41% úrovne za vlaňajšok,“ skonštatoval R.,Karlubík.

Dodal, že ŠÚ v treťom štvrťroku 2023 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo  274 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu už dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti a vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo v 3. kvartáli 2023 spolu 47 podnikov, ich počet oproti minulému roku klesol o 1 podnik. Počet podnikov dlhodobo klesá.

Chýbajú pracovníci

Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v treťom kvartáli 2023 znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba 3 % zamestnancov. V  odvetví ropných produktov (+ 1 %) a v odvetví farmaceutické výrobky a prípravky (+ 3 %) bol zaznamenaný nárast počtu zamestnancov. V ostatných odvetviach je pokles oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje takmer celkovo 38 520 zamestnancov, čo predstavuje 10 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu,“ komentoval vývoj R.Karlubík.

Doplnil, že spotreba materiálu, energie a ostatných neskladových dodávok poklesla o takmer 22 %, v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Nárast bol zaznamenaný v pododvetví mydlá, pracie a čistiace prostriedky a to o 9 %.

Priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer 6 % na 1 943 EUR. Najvýraznejšie v pododvetví plasty v primárnej forme. Zamestnanci tohto odvetvia si polepšili o 35 %, oproti roku 2022.  V iných odvetviach priemyslu bol zaznamenaný nárast od 6 až do 14 %.

Ťažké časy pretrvávajú

,,Za 3.Q.2023 zároveň klesla pridaná hodnota, medziročne o 13 %, v porovnaní s rokom 2022. Z hľadiska konkurencieschopnosti z dlhodobého hľadiska ide o nezdravý vysoký nárast miezd a pokles pridanej hodnoty. Aj nastávajúci rok 2024 bude pre podniky náročný. Bude poznačený nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov, neistotou na trhu, geopolitickou neistotou ohľadne konfliktov na Ukrajine a v Gaze, či dumpingovými cenami produktov hlavne z Číny.

V nasledujúcich rokoch navyše čaká chemický priemysel radikálna výzva – jeho transformácia.  K tomu sa pridávajú domáce problémy s konsolidáciou verejných financií, obmedzeniami s nedostatočnými zdrojmi. Klesajúca úroveň spotreby, tlaky na rast miezd nekrytých rastom produktivity práce, rast cien energií a ďalšie,“ vysvetlil R.Karlubík.

paperlife
Cfb_MUT_CC_Bratislava_Day2-246

Chemical Convention 2023 v Bratislave

Zelené ciele transformácie si vyžiadajú energie predstavujúce 800 blokov jadrových elektrární a 1000 miliárd EUR na transformácie

Prestížne medzinárodné chemické podujatie ,,Chemical Convention 2023“ sa uskutočnilo v Bratislave od 4. do 6.októbra 2023, za účasti cca 200 predstaviteľov a lídrov globálneho chemického priemyslu a odborníkov z Európy ako aj celého sveta. Vystúpili na ňom vedúci predstavitelia európskeho chemického priemyslu k aktuálnym otázkam a nutnosti zmien v súlade s cieľmi EU. Informoval o tom Roman Karlubik, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

Prvý deň bol symbolicky nazvaný Uhlík, elektróny a eurá. Druhý deň mal na programe geopolitický a ekonomický výhľad na rok 2024. Najnovšie informácie o pripravovaných zmenách v nariadení REACH a udržateľnej stratégii chemických látok, napĺňanie cieľov EÚ v oblasti energetiky, príprava na CBAM a jeho dôsledky ako aj mapovaniu prípravy a implementácie národných transformačných plánov chemického priemyslu. Akciu ukončilo podnetné stretnutie s Pieterom Abbeelom, profesorom umelej inteligencie a robotiky na Berkley University.

Uhlík, elektróny a eurá – Kto vyhrá tieto preteky?

Podujatie otvoril Marco Mensink, generálny riaditeľ Európskej rady chemického priemyslu (CEFIC) s témou Uhlík, elektróny a eurá – Kto vyhrá preteky? Poukázal na to, že európsky chemický priemysel sa v reakcii na ciele EÚ usiluje o zníženie emisií uhlíka a dosiahnutie nulovej bilancie emisií. Táto ambiciózna cesta si vyžaduje obrovské investície do energetiky, ktoré zodpovedajú viac ako 800 blokom nových jadrových elektrární a viac ako 1000 miliardám EUR na prevádzkové transformácie.  Ambíciou EU je dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Je to reálne? Uprostred tvrdej konkurencie v oblasti zelenej energie, vodíka, zachytávania uhlíka a financovania existujú aj príležitosti na nárast potreby produktov súvisiacich s udržateľnosťou a spoločné úsilie naprieč odvetviami. 

Budúcnosť chemického priemyslu

Poprední svetoví odborníci diskutovali o trendoch v Európe a vo svete, rozobrali meniace sa prostredie geopolitiky, vyvíjajúcu sa ekonomiku, ceny energií a prevádzkové náklady, spolu so súhrou globálnych rozdielov v nákladoch a miestnych vládnej podpore a transformačných trendoch, ktoré budú formovať konkurenčnú výhodu chemického priemyslu.

Najnovším informáciám o nariadení REACH sa venovala panelová diskusia s poslancom EP Martinom Hojsíkom a Stevenom Van de Broeckom z Cefic. Revízia európskeho systému chemického manažmentu REACH je v príprave. Znamená to zmenu samotných základov popredného svetového systému riadenia chemických látok v Európe.

Téma Energetické ciele EÚ – cesta do roku 2040 a neskôr sa venovala tomu, ako môže Európa pokračovať na ceste nízkouhlíkovej ekonomiky a zároveň zachovať konkurenčnú výhodu pre jej priemysel. Energetické potreby Európy po roku 2030 sú obrovské . Bilancovali sa všetky úskalia a prekážky; energetická kríza, ktorá vedie k poklesu výroby, neistý hospodársky výhľad, vplyvy amerického zákona o znížení inflácie.

Príprava na uhlíkové clo na hraniciach EU CBAM a jeho dôsledky. Od 1. októbra 2023 vstúpi mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM) do transformačnej fázy. CBAM poveruje dovozcov, aby nakupovali emisné povolenky zo zdrojov Európskej komisie.

Cesta do budúcnosti s umelou inteligenciou

Na záver odzneli informácie o budúcnosti umelej inteligencie. Prednášajúci Pieter Abbeel je profesorom AI a robotiky a riaditeľom laboratória Robot Learning Lab na UC Berkeley. Jeho práca sa zameriava na to, aby sa roboty dokázali učiť od ľudí systémom pokus- omyl. Pracuje na urýchlení ich získavania zručností pomocou meta-learningu.  Cez sofistikovanú akrobaciu vrtuľníkov , základov montáže, viazania uzlov a organizačných návykov sa Pieterove roboty naučili technike robotickej manipulácie založenej na pohybe a videní. 

Úspešný galavečer

Okrem odborného programu mohli predstavitelia a lídri chemického priemyslu spoznať Bratislavu a sprostredkovane aj krásy Slovenska. Na spoločenskom Gala večere, ktorý sa konal v Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa účastníkom prihovoril minister hospodárstva Peter Dovhun, za prítomnosti ministra životného prostredia Milana Chrenka a cez video hovor ich privítal predseda Vlády SR Ľudovít Odor a viceprezident Európskej komisie Maroš Šefčovič. Hlavný príhovor mal súčasný prezident CEFIC Martin Brudermüller, ktorý vyzdvihol nutnosť transpozície európskeho chemického priemyslu, ktorá si bude vyžadovať hlavne prístup k zeleným energiám, veľké investície, legislatívne zmeny a nové zručnosti. Európsky chemický priemysel, s cieľom zostať konkurencieschopný, potrebuje podporu vlád, stabilitu, predvídateľnosť, transparentnosť a udržateľnosť. Inak globálne firmy budú postupne opúšťať európsky priestor a budovať nové kapacity mimo EU, čím sa môže EU stať výrazne závislá od dovozu chemických látok a v kritických situáciách bude mať problémy zásobovať svoje hodnotové reťazce naprieč celým priemyslom.

Prezident ZCHFP SR Roman Karlubík vo svojom príhovore poďakoval predstaviteľom Vlády SR a CEFICu za podporu pri tvorbe Národnej transformácie chemického priemyslu SR, rovnako aj účastníkom a organizátorom podujatia.

,,Príprava tohto významného svetového podujatia začala pred rokom a ZCHFP SR úzko spolupracoval aj so slovenskými  agentúrami a aj ich profesionálna práca priniesla želaný úspech. Okrem toho, že sme predstavili chemický a farmaceutický priemysel na Slovensku, predstavili sme Slovensko aj ako krajinu zanietených ľudí, profesionálov v každej sfére, ktorí urobili dobré meno našej krajine,“ na záver skonštatovala generálna sekretárka ZCHFP SR Silvia Surová.

paperlife

Chemický a farmaceutický priemysel zaznamenal za 1.polrok 9% pokles

Dvojciferná inflácia v prvom polroku 2023, sa spolu s rastom cien vstupov a nižšou pridanou hodnotou, podpísali pod slabší dopyt a tým aj pokles chemického a farmaceutického priemyslu SR. Tržby v odvetví sa znížili zo 7,093 mld. EUR za 1.polrok 2022 na 6,475 mld. EUR za 1.polrok 2023. Predstavuje to 9% pokles. Nepriaznivý vývoj postihol takmer všetky odvetvia. Výnimkou je len 37% nárast tržieb v odvetví farmaceutických výrobkov a 3% v odvetví výrobkov z gumy a plastov. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Aj keď inflácia v júli 2023 konečne klesla pod 10%, na úroveň 9,7 %, predtým sa dlhé mesiace držala na dvojciferných hodnotách. Odrazilo sa to na tom, že v 1.polroku 2023 v chemickom a farmaceutickom priemysle klesol počet podnikov, klesol počet zamestnancov pracujúcich v tomto odvetví, tržby nedosiahli hodnoty ako v roku 2022 a náklady na mzdy stúpli. Slabšou náplasťou je nárast tržieb v odvetví farmaceutické výrobky o 139,3 mil. EUR (+37%) a 3% prírastok výrobkov z gumy a plastov. Z pododvetvia chemických výrobkov, len pododvetvie mydlá, pracie a čistiace prostriedky dosiahli tržby o 28 % vyššie v porovnaní s rovnakým obdobím.

V ostatných odvetviach je zaznamenaný pokles tržieb, najviac však v odvetví chemikálií a chemických výrobkov a to až o 33 %. Z pododvetvia chemických výrobkov to boli najmä plasty v primárnej forme a odvetvie umelých vlákien, u oboch tržby poklesli  o viac ako 59 % za uvedené obdobie. Rafinované ropné produkty klesli o 15%, čo je však vo finančnom vyjadrení pokles o 403 mil. EUR,“ ilustroval vývoj R.Karlubík.

Počty podnikov dlhodobo klesajú

ŠÚ v 1.polroku 2023 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 276 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V porovnaní s minulým rokom je pokles o takmer 1 %. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu už dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti a vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo v 2. kvartáli 2023 spolu 47 podnikov, ich počet medziročne klesol o 4 %. V porovnaní s vlaňajším rokom nevznikol žiadny nový podnik. Počet podnikov však dlhodobo klesá.

Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v 1.polroku 2023 znížila, a trh práce bol ochudobnený o približne 4 % zamestnancov. Vo všetkých odvetviach, je zaznamenaný pokles počtu zamestnancov. V chemickom a farmaceutickom priemysle SR pracuje celkovo 39 087 zamestnancov, čo predstavuje približne 10 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu.                                                                                        

Mzdy rástli,napriek poklesu pridanej hodnoty

Vysoká miera inflácie sa premietla do zvyšovania miezd aj v chemickom a farmaceutickom priemysle. Priemerná mesačná mzda v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne stúpla o takmer 9 % na  2 207 eur. Najvýraznejšie v odvetví chemikálií a chemických výrobkov. Zamestnanci tohto odvetvia si polepšili o 13 % oproti roku 2022. Najvyššiu priemernú mzdu dlhodobo vykazuje rafinérsky priemysel. V iných odvetviach priemyslu bol zaznamenaný nárast od 7 až do 18 %.

,,Zároveň za prvých 6 mesiacov klesla pridaná hodnota, medziročne o 34 % v porovnaní s rokom 2022. Z hľadiska konkurencieschopnosti z dlhodobého hľadiska je nezdravý vysoký nárast miezd a vysoký pokles pridanej hodnoty. Spotreba materiálu, energie a ostatných neskladových dodávok poklesla o takmer 16 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022. Nárast bol zaznamenaný len vo farmaceutickom odvetví a to o 43 %.

Vysoké ceny energií budú pravdepodobne brániť poklesu inflácie v ďalšom období a Národná banka predpokladá, že sa dotiahnu na trhové ceny až o dva roky. Tretí kvartál 2023 bude pre chemický a farmaceutický priemysel náročný. Musí sa vysporiadať s cenami energií, infláciou a nízkym dopytom. A v nasledujúcich rokoch čaká priemysel výzva – jeho transformácia,“ uzavrel R.Karlubík.

paperlife

Nominálny rast tržieb chémie v roku 2022 znehodnocuje inflácia a rast cien vstupov

Rok 2022 bol pre chemický a farmaceutický priemysel v SR náročný. Priemysel sa musel popasovať s energetickou krízou, ktorej následky stále trvajú a vysokou mierou inflácie, ktorá v decembri dosiahla hodnotu 15,4 %. V roku 2022 v chemickom a farmaceutickom priemysle klesol počet podnikov, klesol počet zamestnancov pracujúcich v tomto odvetví, stúpli tržby ale zároveň výrazne stúpli náklady. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Z hľadiska tržieb chemický a farmaceutický priemysel v roku 2022 zaznamenal nárast o 36 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021. Celkové tržby odvetvia sa tak zvýšili z 10,767 mld EUR v roku 2021 na 14 691 mld EUR v roku 2022. Súbežne ale vzrástli ceny materiálov, energií a ostatných neskladových dodávok o 31 %. Narástli aj nominálne mzdy a to približne o 6 % oproti roku 2021. Nárast tržieb je zaznamenaný takmer v každom odvetví chémie a farmácie, okrem odvetvia náterových látok, kde klesli o 5 %. Tento pokles sa môže pripisovať sezónnemu vplyvu a vývoju v automobilovom priemysle. Tržby najviac rástli v odvetví rafinovaných ropných produktov a to o približne 55 percent a v odvetví výroby chemikálií a chemických výrobkov o cca 43 %. Odvetvie farmaceutickej výroby zaznamenalo medziročný nárast o 22 %. Pod rast tržieb sa však podpísali hlavne vyššie ceny výstupov, do ktorých sa premietli zvýšené vstupné náklady odvetvia a vysoká miera inflácie,“ konštatoval R.Karlubík.

Dodal, že spúšťačmi takéhoto vývoja bola vojna proti Ukrajine a celosvetová kríza cien energií a surovín. V dôsledku toho podnikom stúpli rôzne druhy nákladov od vstupných surovín, cez energie, až po mzdy. atď. Postihlo to celé odvetvie, ale najväčší nárast spotreby materiálu, energie a ostatných dodávok predstavuje 49 % a to v odvetví výroby chemikálií a chemických výrobkov.

Chémia a farmácia majú 10,2% zamestnancov v priemysle SR

Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracovalo vlani spolu takmer 40 400 zamestnancov, čo predstavuje 10,2 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu. Priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer 12 % na 1 873 EUR. Najvýraznejšie zvýšenie je stále v odvetví rafinované ropné produkty. Zamestnanci tohto odvetvia si polepšili o 17 % oproti roku 2021. S nárastom priemernej mesačnej mzdy stúpala aj pridaná hodnota, medziročne o takmer 45 %, v porovnaní s rokom 2021. Zvyšovanie miezd súvisí aj vysokou mierou inflácie, ktorá v decembri dosiahla hodnotu 15,4 %.

Počet podnikov dlhodobo klesá

ŠÚ SR evidoval koncom roku 2022 v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 278 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti a vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo na konci 2022 spolu 49 podnikov, ich počet oproti minulému roku klesol o 1 podnik. V porovnaní s vlaňajším rokom vznikol 1 podnik v oblasti farmaceutickej výroby a zaniklo 13 podnikov v oblasti výrobkov z gumy a plastov. Celková bilancia v sektore je úbytok 13 podnikov. Počet podnikov však dlhodobo klesá, aj vplyvom pandémie koronavírusu z minulých rokov, vplyvom energetickej krízy, zvyšovaním nákladov na výrobu, mzdy.

Trh práce sa vplyvom vysokých cien energií začína meniť. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba 4 % zamestnancov. Len  v jednom odvetví bol zaznamenaný nárast počtu zamestnancov  a to v odvetví farmaceutické výrobky a prípravky o 9 %. V ostatných odvetviach je pokles oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Nárast vo farmaceutickom odvetví je spojený so vznikom 1 nového podniku.

Ťažké časy neskončili

,,Zdražovanie energií a vysoká miera inflácie zhoršuje vyhliadky podnikov do budúcna. Rovnako nepriaznivo vyzerá aj vývoj dodávok niektorých esenciálnych komodít, ktoré sa nachádzajú na sankčných zoznamoch. Rok 2023 bude pre chemický a farmaceutický priemysel opäť náročný. Firmy sa musia vysporiadať s cenami energií a infláciou. A v nasledujúcich rokoch čaká priemysel aj ďalšia výzva – transformácia priemyslu. Spoločnosti však ešte čakajú náročné úlohy aj pri stratégií udržateľnosti, uhlíkovom cle a prechode k zelenším cestám. Zotavenie z dopadov vojny na Ukrajine a sankcií s ňou spojených ešte chvíľu potrvá,“ konštatoval R.Karlubík.

Dôležitý zamestnávateľ, široké spektrum výroby                                       

Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Chemický priemysel je mimoriadne dôležitým dodávateľom pre všetky ostatné priemyselné odvetvia, najmä pre automobilový priemysel.

V súvislosti so zamestnanosťou trápia dlhodobo chemický sektor nedostatočné počty zamestnancov a nedostatok vyškolených pracovníkov. Systém vzdelávania a učňovské školstvo je citeľne odčlenené od podnikateľskej sféry a na stredných školách sa neotvárajú odbory, ktoré prax vyžaduje.

paperlife