Vincentka je prírodná minerálna voda, ktorá má mnoho zdravotných výhod. Pri jej užívaní je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, aby ste dosiahli maximálne zdravotné výhody a predišli možným komplikáciám. Medzi kľúčové body, na ktoré by ste nemali zabúdať pri jej používaní patrí dodržiavanie správneho dávkovania, konzultovanie jej konzumácie s lekárom, vyhýbanie sa kontraindikáciám, správne skladovanie a ďalšie.
Hovorí riaditeľ Vincentky, a.s. Jan Šumšal: ,,Vincentka je skvelým prírodným prostriedkom na podporu zdravia, ale je dôležité používať ju správne a s ohľadom na individuálne potreby. Nezabúdajte, že je to silne mineralizovaná voda a ako taká si vyžaduje správne užívanie a to ako množstevné, tak aj spôsobom užívania. Pri pitných kúrach by sa mala Vincentka podávať dvakrát denne nalačno. Najlepšie 150 ml pred raňajkami a 150 ml pred večerou. Pitná kúra by mala trvať 15 – 20 dní. Po skončení pitnej kúry sa odporúča aspoň týždeň pauza a potom sa môže začať znova. Pije sa studená alebo ohriata, najlepšie nalačno pred raňajkami a večerou. Počas nasledujúcej polhodiny po pitnej kúre sa neodporúča konzumácia jedla ani pitia. Je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a konzultovať použitie Vincentky s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.“
Odporúčané dávkovanie Vincentky závisí od konkrétneho produktu a účelu použitia. Tu sú všeobecné odporúčania:
Vincentka minerálna voda
Vincentka sirup
Vincentka nosový sprej
Vincentka pastilky
Dodržiavaním týchto zásad môžete bezpečne a efektívne využívať zdravotné výhody Vincentky.
Nadmerné užívanie Vincentky môže spôsobiť nadúvanie a hnačku. U niektorých ľudí môže Vincentka spôsobiť nevoľnosť a zvracanie.
Viac informácií je na www.vincentka.cz
Začiatkom tohto roka bolo na Slovensku niekoľko zimných dní, počas ktorých platila smogová situácia, ktorú vyhlasoval SHMÚ pre postihnuté oblasti. Okrem klasických rád ako nevetrať, nešportovať a neprechádzať sa vonku, existuje ešte spôsob ako pomôcť telu zbaviť sa nečistôt a postihnutým uľahčiť vykašliavanie prachových častíc, ktoré sa dostávajú do pľúc pri dýchaní znečisteného vzduchu. Pomáha pri nich svetoznáma minerálna voda Vincentka. Najvhodnejšia je aplikácia Vincentky inhaláciou, ale účinné je aj jej užívanie sprejom, preplachovanie dutín prípravkom z Vincentky Nasalis a kloktanie. Informuje o tom Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s.
Inhalácia: Inhalovanie minerálnej vody Vincentky môže pomôcť vykašliavať prachové častice a hlien z pľúc.
Sprej: Nosový sprej z Vincentky uvoľní nosohltan a zlepší dýchanie.
Kloktanie: Používanie prípravku na kloktanie z Vincentky môže pomôcť odstrániť hlien z hrdla a priedušníc.
Vdychovanie ohriatej vody: Vdychovanie ohriatej minerálnej vody Vincentky pomôže uvoľniť dýchacie cesty.
,,Ako účinkuje Vincentka? Tak, že pomáha rozpúšťať hlieny a umožňuje lepšie dýchanie, čo je veľmi dôležité počas smogových dní. Vincentka nenahrádza lieky a je len podporným a doplnkovým prípravkom pomáhajúcim telu zbaviť sa hlienov vykašliavaním. Ak je pacient astmatik alebo alergik, nesmie vynechávať predpísanú liečbu kortikoidnými prípravkami. Použitím Vincentky sa z pľúc vykašliavajú prachové častice obsiahnuté v smogu a zlepšuje sa dýchanie. Vincentka tak nepriamo uľahčením dýchania, znižuje spotrebu kortikoidov, ale nenahrádza ich. Dobré skúsenosti s Vincentkou majú aj čínski dopravní policajti, ktorí jej inhaláciu požívajú v boji proti dôsledkom smogu,“ konštatoval J.Šumšal
Smog je označenie pre mimoriadne znečistenie ovzdušia pri nepriaznivých meteorologických podmienkach. Príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie PM10 z vykurovania tuhým palivom a z ďalších lokálnych zdrojov i nepriaznivé rozptylové podmienky. Pri smogovej situácii sa v ovzduší hromadia škodlivé látky a dochádza k prekročeniu prípustných hodnôt koncentrácie týchto látok, čo môže mať negatívny vplyv na zdravie. Takzvaný redukčný smog (londýnsky, zimný) zvyčajne vzniká pri teplotnej inverzii. Oxidy síry, dusíka, prachové častice a ďalšie látky potom spolu s hmlou vytvárajú hustý aerosól, ktorý pri vdýchnutí poškodzuje sliznicu. Či už pochádzajú smogové častice z dopravy, priemyselných zdrojov, lokálneho kúrenia, alebo diaľkových prenosov, sú pre organizmus škodlivé. Preto je dôležité, aby sa ich telo zbavilo čo najskôr a v najvyššej možnej miere. Práve vykašliavanie je jedným zo spôsobov ako sa ich čiastočne zbaviť.
K najcitlivejším skupinám populácie na častice patria podľa meteorológov starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Mali by preto obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako skrátiť vetranie obytných miestností. U citlivých osôb sa akútne účinky môžu prejavovať vo forme dráždenia očí, nosa, hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môžu vyvolávať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.
Ak už choroba dýchacích ciest prepukne, okrem prepláchnutia dutín (resp. vystriekania sprejom) a kloktania, treba aplikovať Vincentku aj inhaláciou. Na inhalovanie sú najlepšie originálne inhalátory, ktoré sú dostupné v lekárňach. Skúsiť môžete aj jej aplikáciu cez vyvíjač pary. Pomôže však aj improvizované vdychovanie ohriatej Vincentky nad hrncom s hlavou prekrytou uterákom, alebo pobyt v kuchyni, kde ju dlhšie varíme v odkrytom hrnci.
Vincentka pomáha odstraňovať sekundárne následky a nepríjemné sprievodné prejavy ochorenia dýchacích ciest. Predovšetkým pomáha zlepšovať dýchanie. Pri ochoreniach dýchacích ciest sa nadmerne tvoria hlieny, ktoré blokujú dýchacie cesty, dutiny a hromadia sa v hrtane, nose a priedušnici. Svojou konzistenciou len veľmi ťažko dovoľujú ich vykašliavanie či vyfúkanie. Práve tu pomáha Vincentka – oxid uhličitý, ako aj soli v nej obsiahnuté, majú tú schopnosť, že rozpúšťajú hlieny a následne umožňujú pacientovi, aby sa ich zbavil.
Všeobecne sa dá povedať, že Vincentka je najlepší podporný prostriedok na uvoľnenie dýchania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách. Príznaky týchto ochorení trvajú spravidla týždeň, dva a niekedy aj viac, čiže ide o veľmi významnú pomoc, ktorá potom umožňuje telu, aby sa zameralo na boj s pôvodcom infekcie. Vincentka pomáha nielen pri rozpúšťaní hlienov a ich vykašliavaní, ale aj pri zablokovaní nosných aj prínosových dutín po nahromadení hlienov, ktoré sa bežne nerozpúšťajú. Pri zablokovaní dutín môže dôjsť k ich zápalu, často sprevádzanému vysokými teplotami a chronickými ochoreniami. Pre takéto prípady vyvinuli špeciálny koncentrát Vincentka NASALIS (zbavený oxidu uhličitého) s plastovou kanvičkou na preplachovanie dutín a nosohltana.
Viac informácií je na www.vincentka.cz
Vincentka, minerálna voda z Luhačovíc, je obľúbená najmä počas zimných mesiacov z niekoľkých dôvodov. Práve na prelom rokov sa sústreďuje najväčší nápor respiračných ochorení a chorôb dýchacích ciest, vrátane chrípkových a covidových epidémií, počasie hrozí smogovou záťažou, ústredné kúrenie a klimatizácie v dopravných prostriedkoch vysušujú sliznice, cvičenie vo fitness, lyžovanie, behy a ďalšie telesné aktivity si vyžadujú dopĺňanie iónov v organizme. V každom z týchto prípadov poslúži Vincentka.
Riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., Jan Šumšal k tomu hovorí: ,,Vincentka je tak všestranná minerálka, že jej využitie je naozaj širokospektrálne. Môže byť užitočná pre celú rodinu pri rôznych príležitostiach, na posilnenie imunity i liečbu, ale aj na úľavu od rôznych problémov. Prináša úľavu pri respiračných ochoreniach, môže pomôcť zmierniť príznaky chrípky a ochorení dýchacích ciest. Vincentka pritom používa na inhalácie a kloktanie. Podobne pomáha s dýchaním aj alergikom. Rekreační športovci si s ňou môžu doplniť ióny po fyzickej aktivite.
Úľavu prináša aj pri zvládaní poalkoholických stavov a preventívne sa používa pri popíjaní k alkoholickým nápojom, hlavne k vínu. Prináša úľavu tráviacemu systému od mastných a korenistých jedál, prekysleného žalúdku, či neprimeranej konzumácie kávy. Po vysilení hlasiviek pomôže kloktanie Vincentky a cmúľanie tabletiek s obsahom solí Vincentky.“
Podporu tráviaceho systému: Pomáha pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, ako aj pri pooperačných stavoch.
Podporu pri cukrovke: Môže byť užitočná pri chronickom zápale pankreasu a cukrovke.
Prevenciu infekcií: Vďaka obsahu jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu, čo pomáha predchádzať chronickým bakteriálnym infekciám horných dýchacích ciest, chronickej nádche, sinusitíde a chronickej polypóznej nasopharyngitíde.
Rozpúšťanie hlienov: Pomáha pri rozpúšťaní hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách.
Inhalačné kúry: Odporúča sa pri ochoreniach dýchacích ciest a hlasiviek.
Pomoc alergikom: Celoročne aj sezónne pomáha zmierňovať príznaky alergií.
Vincentka zohráva významnú rolu pri dosahovaní iónovej rovnováhy v organizme. Obsahuje, ako sa žartom hovorí celú Mendelejevovú tabuľku prvkov, a to vo veľmi priaznivej forme a vzájomnom pomere. Vincentka je vlastne iónový roztok. Základ tvorí NaCl (chlorid sodný), rozpustený v treťohornej morskej vode a obohatený o oxid uhličitý z hlbín zeme a prvky vzácnych zemín rozpustených presakujúcou vodou z povrchu. Vincentka obsahuje biogénne prvky ako je lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov.
Vincentka pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu, ku ktorým dochádza pri ťažkej fyzickej práci, športe, pobyte v horúcom prostredí a horúčkovitých ochoreniach. Vhodná je pre prevenciu zubného kazu u detí v dávke 0,25l / deň. Môže slúžiť pre uhradenie dennej dávky jódu, stačí vypiť 25ml (jeden dúšok).
Chorú sliznicu dýchacích ciest ovplyvňuje predovšetkým chemický a farmakochemický účinok inhalovaných minerálnych vôd. Miestny účinok aerosólu sa prejavuje i fyzikálne (mechanicky), tepelne a osmoticky. Pri inhalácii minerálnych vôd sa uplatňuje ich komplexný účinok. Preto sa inhalácia odporúča pre ostatnými formami použitia.
Mierne predzásobenie Vincentkou je rozumné, najmä počas sviatkov a zimného obdobia, keď môže byť predajný čas upravený a dopĺňanie zásob v obchodoch môže byť nepravidelné. Skladovanie Vincentky je jednoduché – stačí tmavé a chladnejšie miesto, ako je špajza alebo pivnica, kde minerálka vydrží veľmi dlho. Takto budete mať vždy po ruke zásobu na niekoľko mesiacov, čo môže byť veľmi užitočné pri rôznych zdravotných problémoch alebo pri prevencii.
Viac informácií je na www.vincentka.cz
Vincentka sirup je prípravok s obsahom rastlinných extraktov zo skorocela a materinej dúšky v kombinácii s minerálnou vodou Vincentka. Tento sirup je vhodný pri nachladnutí alebo zahlienení. Vincentka sirup je príkladom sirupu, ktorý využíva prírodné zložky na dosiahnutie liečivých účinkov. Prírodné sirupy, ako je Vincentka, sú často preferované pre ich šetrnosť k organizmu a minimálne vedľajšie účinky.
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., k tomu vraví: ,,Chuť sirupu vyhovuje väčšine populácie a aj pre deti je to známa a prijateľná prírodná chuť pripomínajúca cukríky. Sirup je vhodné zapiť čajom a po otvorení skladovať v chladnom a tmavom mieste, pritom ho treba spotrebovať do 3 týždňov. Odporúčané dávkovanie sirupu Vincentka je 7 ml a to 3-krát denne pre dospelých a 3 ml 3-krát denne pre deti od 3 rokov. Pri prvom otvorení fľaše sa môže uvoľniť zvyškový CO2 z Vincentky, čo sa prejaví syčaním. Po otvorení je potrebné fľaštičku skladovať zatvorenú v chladnom a tmavom mieste pri teplote do 25°C a spotrebovať obsah do 3 týždňov.“
Väčšinu zimných chorôb spojených s dýchacími cestami sprevádzajú hlieny. Ide predovšetkým o zápaly horných a dolných dýchacích ciest, dutiny ústnej, či prínosových dutín. Môžu byť bakteriálneho, alebo vírusového pôvodu, ale pôvod hlienov môže byť aj alergický. Hlieny sú sprievodcami angín, chrípok a často sprevádzajú aj epidémie Covidu-19. Hlien sa v ľudskom tele vytvára na povrchu slizníc v dýchacích cestách a je prirodzenou látkou. V prípade ochorení, infekcií a alergií sa tvorba hlienu zvýši, hlien hustne a zastaví sa jeho prirodzený transport. Výsledkom je jeho sťažené vykašliavanie. Jedným z najlepších podporných prostriedkov napomáhajúcich vykašliavaniu hlienov a tým aj uľahčeniu dýchania je svetoznáma minerálna voda Vincentka a produkty s jej obsahom.
Kašeľ vzniká ako obranná reflexná reakcia na vírusovú, či bakteriálnu infekciu, alebo chemické, mechanické, či tepelné podráždenie. Sám o sebe nie je chorobou, ale príznakom ochorenia. Najčastejšie je sprievodným javom pri infekciách dýchacích ciest, nachladnutí, chrípke a alergiách. Sprevádza však aj závažné ochorenia ako astmu a pľúcnu embóliu. Ak kašeľ neustúpi ani po dvoch týždňoch, navštívite lekára.
Vlhký kašeľ je sprevádzaný vykašliavaním nepríjemných hlienov, čím sa spriechodňujú dýchacie cesty. Práve na tento typ kašľa najviac pomáha Vincentka a prípravky z nej. Domáce liečenie býva často neúspešné a tu pomáhajú tie prípravky, ktoré uľahčujú vykašliavanie a riedenie hlienov. Opakom je suchý kašeľ, ktorý je dráždivý a nepríjemný. Keďže sa pri ňom nevytvárajú hlieny, chorý nemá čo vykašliavať a zbytočne sa vysiľuje. Vtedy pomáha jeho tlmenie.
Choroby dýchacích ciest so sebou prinášajú rôzne nepríjemné príznaky, ako kašeľ, sťažené dýchanie, alebo upchatý nos. Vincentka ma na to celý rad prípravkov, ktoré uľahčia trápenie. Ak vás bolí hrdlo, najlepšie je siahnuť po pastilkách s obsahom Vincentky a uľaviť tak bolesti a nepríjemnému škriabaniu v hrdle, na výber sú ovocné, alebo bylinné. Upchatý nos a podráždenú sliznicu nosohltanu najlepšie ošetríte sprejom Vincentka,
Proti kašľu pomáha aj dostatočná vlhkosť v interiéri, pobyt v teple a konzumácia teplých tekutín. Z domácich tradičných receptov sú to bylinné čaje, med, cibuľová šťava a liek našich babičiek-Vincentka. Veľa piť sa odporúča pri každej chorobe, teda aj pri kašli. Zabraňuje sa tým vysušeniu slizníc a prispieva k skvapalneniu hlienu v dýchacích cestách. Zvlhčovanie sliznice pomáha liečbe. Denne sa odporúča vypiť aspoň 1,5 l tekutín. Počas vykurovacej sezóny treba dbať aj na dostatočnú vlhkosť v interiéri, ktorá zároveň pomáha proti kašľu.
Inhalovanie je, okrem užívania sirupu Vincentka, jedným z najúčinnejších spôsobov ako zatočiť s kašľom. Originálne inhalátory a vyvíjače pary sú najefektívnejšie. Ale môžete aj improvizovať a pomôcť si vdychovaním ohriatej Vincentky nad hrncom. K ďalším účinným spôsobom patrí preplachovanie dutín, striekanie sprejom a kloktanie. Vždy je však lepšia prevencia. Ráno po zobudení je dobré si osvojiť užitočnú vec – kloktanie. Vďaka tomuto rannému rituálu rozpustíte hlieny, ktoré sa cez noc zhromaždili v hrdle a dajú sa ľahko vykašľať. Na tento rituál dobre poslúži Vincentka alebo jej koncentrát Vincentka Nasalis. Ráno a večer si prepláchnite nosové dutiny.
Viac informácií je na www.vincentka.cz
Prírodná minerálna voda Vincentka obsahuje celý rad prospešných prvkov, okrem iného aj jód vo forme aniónu jodidu, s obsahom 6,70 mg jodidu v jednom litri Vincentky. Jód je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3). Tieto hormóny regulujú metabolizmus a ovplyvňujú mnohé telesné funkcie. Nedostatok jódu môže viesť k hypotyreóze, čo je stav, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov. Pokiaľ ide o inzulín, jód priamo neovplyvňuje jeho tvorbu, ale správna funkcia štítnej žľazy môže nepriamo podporovať celkový metabolizmus, vrátane metabolizmu glukózy. Vincentka, ktorá obsahuje jód, preto môže byť prospešná pre ľudí s diabetom, lebo podporuje celkovú metabolickú rovnováhu (zdroj: www.zdravie.sk, www.lekar.sk, www.tabletka.sk).
Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., hovorí: ,,Vincentka je jedným z najlepších zdrojov jódu pre ľudský organizmus. Odporúčaná denná dávka jódu u dospelých je 150 mcg. Môže používať aj pri cukrovke, ale je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie. Pri pitnej kúre sa Vincentka väčšinou podáva 2-krát denne na lačno pred raňajkami a pred večerou v dávke cca 1,5 dcl. Účinná pitná kúra má trvať 15 až 20 dní. Trvanie jednej kúry by malo byť 3 – 4 týždne, potom je potrebná prestávka. Je však vždy dobré konzultovať užívanie Vincentky s lekárom, najmä ak máte iné zdravotné problémy, ako sú ochorenia obličiek alebo štítnej žľazy.“
Pre zdravý organizmus postačí na pokrytie bežnej potreby jódu, jeden dúšok Vincentky denne. Prísun jódu do ľudského organizmu musí byť pravidelný počas celého života. Jód v najprirodzenejšie stráviteľnej, organicky viazanej forme, obsahujú morské ryby (losos, makrela) a riasy. Vincentka slúži hlavne na rýchlu obnovu jódu. Nedostatok jódu spôsobuje vznik civilizačných chorôb, oslabenie imunity a nesprávnu funkciu dôležitých orgánov, hlavne štítnej žľazy. Okrem nej je jód dôležitý pre mozog, sexuálne aktivity, vaječníky, sliznicu žalúdka a pre detoxikačný proces v organizme.
,,Jeden dúšok Vincentky poslúži aj na prevenciu zubného kazu u detí (0, 25 l denne) a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu (šport, ťažká fyzická práca, horúčkovité ochorenia) a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch.
Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri vlečúcom sa zdurení pečene, diabetes melitus, chronickej pankreatitíde. Celkovým zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť v zmysle prevencie chronických bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest, chronickej rinitídy (chronickej nádchy), sinusitídy a chronickej polypóznej nasopharyngitídy. U detí preventívne pôsobí proti rozvoju recidivujúcej tracheobronchitídy a rinitídy. Aplikácia prípravku je vhodná aj po stavoch nosových operácií. Odporúča sa tiež proti vzniku suchých zápalov nosovej sliznice a na prevenciu jej recidív,“ konštatuje J.Šumšal.
Jód, hoci je to len stopový prvok, má neoceniteľný význam pre zdravie. Jeho hlavnou úlohou je podpora štítnej žľazy, ktorá je zodpovedná za produkciu hormónov regulujúcich metabolizmus. Tieto hormóny ovplyvňujú takmer každý biochemický proces v tele a sú kľúčové pre udržanie energetického balansu a celkového zdravia. Nedostatok jódu môže mať vážne následky, od porúch vývoja u detí až po zvýšené riziko vzniku niektorých typov rakoviny. Preto je dôležitý jeho dostatočný príjem.
Význam jódu pre tehotné ženy a deti je obzvlášť kritický. Jód je nevyhnutný pre správny vývoj mozgu a nervového systému plodu, ako aj pre rast a vývoj detí. Jeho nedostatok môže viesť k vážnym vývojovým poruchám a dlhodobým zdravotným problémom. Nedostatok jódu poškodzuje všetky vnútorné orgány človeka a znižuje celkovú imunitu organizmu. Môže spôsobiť: neplodnosť, duševnú zaostalosť u detí, zvýšenú úmrtnosť novorodencov a hyperaktivitu.
S nedostatkom jódu v organizme súvisia poruchy sústredenia, spomalené reflexy, pocit chladu v končatinách, lámavé nechty, bolesti a kŕče svalov, suchá koža, zápcha, u žien poruchy menštruačného cyklu, problémy v tehotenstve a u mužov poruchy plodnosti. Nedostatok jódu sa prejavuje znížením IQ, poruchami učenia u detí, únavou, priberaním na váhe, sklonmi k depresiám, poruchami sexuálneho vývoja, nepriaznivo ovplyvňuje imunitu a vznik niektorých nádorov. Je zistené, že u ľudí trpiacich rakovinou je hladina jódu v organizme výrazne znížená a v organizme žien chorých na rakovinu prsníkov jód prakticky chýba. Nadbytok jódu je tiež nebezpečný, hlavne pre činnosť štítnej žľazy. Môže spôsobiť tvorbu jódových akné, poruchy žalúdka a čriev, žihľavku a zápal spojiviek.
Vincentka obsahuje takmer celú Mendelejevovu periodickú tabuľku prvkov. Je to veľmi silno mineralizovaná, jódová uhličitá minerálna voda z prírodného liečivého zdroja, hydrogénuhličitano-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Okrem jódu obsahuje aj ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru a železa. Železo je pred stáčaním do fliaš odstraňované. Celková mineralizácia dosahuje 9854 mg/l. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín. Obsahuje biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení. Vincentka je označovaná aj ako „liek našich babičiek“. Jej liečivé i preventívne účinky preverili stáročia. Osvedčila sa ako výborný prostriedok hlavne v zimných mesiacoch počas obdobia chrípkových epidémií a ochorení dýchacích ciest, kedy prináša úľavu v podobe zlepšeného dýchania a odstraňuje nepríjemné sprievodné prejavy ochorenia.
Viac informácií je na www.vincentka.cz
Nech už darujete svojim blízkym pod stromček čokoľvek, malo by im to urobiť radosť. Ak im to navyše posilní aj zdravie, tak ste trafili do terča a namiesto zbytočností, na ktoré sadá prach, ste urobili záslužnú vec. Zásahom do čierneho je kúpa ktoréhokoľvek z výrobkov akciovej spoločnosti Vincentka. Najlepšie je ak darujete rovno darčekovú kazetu výrobkov Vincentka, ktorá obsahuje sirup, nosový sprej, hydratačný krém, zubnú pastu a pastilky.
Riaditeľ Vincentky, a.s. Jan Šumšal vraví: ,,Darčeková kazeta Vincentka je ideálnym vianočným darčekom. Obsahuje produkty, ktoré podporujú prevenciu z prírody a sú vhodné pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, alergikov, ale aj pre tých, ktorí dbajú na prevenciu pred chorobami. Urobte radosť svojim blízkym, alebo sebe a na Vianoce kúpte pod stromček exkluzívnu darčekovú kazetu produktov značky Vincentka. Darujete tak osvedčené produkty z prírody práve v čase najväčšieho výskytu chorôb. Radosť z kazety budú mať darcovia i obdarovaní.“
Dodáva, že všetky výrobky v darčekovej kazete sa predávajú aj samostatne. Obsahujú účinné látky, ktoré sú obsiahnuté v minerálnej vode Vincentka.
,,Tieto overené výrobky sme pôvodne predávali v 2 rôznych kazetách, ktoré sme pred rokom nahradili inovovanou kazetou so štíhlejším dizajnom ladeným v bielej farbe. Za rok si ju zákazníci obľúbili pre jej decentnú eleganciu a výnimočný obsah. Samotnú Vincentku pridávame priamo do sirupov a sprejov. Z Vincentky vyrábame destiláciou koncentrát, ktorý sa ďalej používa na výrobu zubných pást a hydratačných krémov. Z koncentrátu Vincentky ešte extrahujeme soľ používanú pri výrobe pastiliek,“ vysvetľuje J.Šumšal.
Upozorňuje nato, že je najvyšší čas začať objednávať výrobky v e-shope Vincentky, aby dorazili včas pri predvianočnom nápore na doručovacie kapacity. S Vincentkou, ako podporným prostriedkom, sa ľahšie a rýchlejšie zvládnu všetky nádchy, chrípky, angíny, zápaly priedušiek a Covidu 19. Prípravky oslobodia od hlienov dýchacie cesty a dutiny, zlepší sa dýchanie a vykašliavanie. Nie je nutné čakať, kým choroba naplno prepukne. S Vincentkou sa posilňuje imunita ešte predtým, než nemoc udrie. Najlepšie je to prostredníctvom profesionálneho prístroja – inhalátora.
Nech už zvolíte akýkoľvek z produktov radu Vincentka, nemali by ste sa sklamať. Okrem plnenia minerálnej vody do fliaš sa Vincentka predáva aj ako koncentrát na výplach dutín (Nasalis) a v nosových sprejových aplikátoroch. Praxou je overené, že pozitívne účinky sú zachované aj v produktoch.
Vincetka má už rok novú kazetu a o niečo dlhšie aj nový dizajn produktov a tiež vizuálnu identitu svojej značky. Redizajn zahŕňal nielen novú vizuálnu identitu, ale aj nové a zjednotené obaly pre produkty. Nový dizajn je jedným z krokov, ktorými sa chce firma stať sa atraktívnejšou pre mladšiu generáciu zákazníkov.
Darčeková kazeta Vincentky obsahuje rôzne produkty, ktoré sú založené na prírodnej minerálnej vode Vincentka. Tieto produkty sú zabalené v elegantnej darčekovej krabici, ktorá je zatavená do transparentnej ochrannej fólie.
Vincentka sirup (200 ml): Tento sirup obsahuje rastlinné extrakty zo skorocelu a materinej dúšky v kombinácii s minerálnou vodou Vincentka. Je určený na podporu dýchacích ciest.
Viac informácií nájdete na www.vincentka.cz
Od začiatku októbra, presnejšie od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, trvá na severnej pologuli oficiálna chrípková sezóna. Aj keď počty nakazených sú zatiaľ relatívne nízke, je predpoklad, že je len otázkou času kedy prepukne aj chrípková epidémia. Pripravte sa na ňu očkovaním a urobte si zásobu Vicentky, ktorú môžete užívať preventívne, alebo vám prinesie úľavu od príznakov chrípky pri jej prepuknutí.
Riaditeľ Vincentky, a. s. Jan Šumšal hovorí: ,,Pri chrípke pomáha Vincentka najviac ako prevencia a potom i pri doliečovaní. Inhalovanie je síce najúčinnejšie, ale lekári odporúčajú, aby pacienti neinhalovali Vincentku v prípade akútnych problémov. Jej sila sa lepšie prejaví inhalovaním v rámci prevencie a doliečovania pri chronických stavoch. Pri akútnych prípadoch je najvhodnejšie pitie Vincentky. Pri pitnej kúre sa Vincentka väčšinou podáva 2-krát denne na lačno pred raňajkami a pred večerou v dávke cca 1,5 dcl. Účinná pitná kúra má trvať 15 až 20 dní. Trvanie jednej kúry by malo byť 3 – 4 týždne, potom je potrebná prestávka.“
Dodáva, že každé z ochorení dýchacích ciest si vyžaduje určitý preferovaný spôsob aplikácie Vincentky. Rôzne fázy ochorení si niekedy vyžadujú rôzne spôsoby užívania Vicentky a liečiv s jej obsahom. Aplikácia Vincentky v spreji je vhodná do nosa, prípadne aj do hrdla. Na hrtan a hornú časť priedušnice dobré pôsobí kloktanie Vincentky.
Vincentku lekári odporúčajú pri ochoreniach dýchacích ciest na podpornú liečbu pri uvoľňovaní hlienov. Pomáha aj imunitnému systému posilniť sa. Vplyvom infekcie môže byť čistiaca funkcia slizníc výrazne zhoršená. Vincentka obnovuje ich prirodzený stav. Predovšetkým pri zvýšenom výskyte infekcií tak účinne chráni horné dýchacie cesty. Významne pomáha zlepšiť prekrvenie nosovej sliznice a zvýšenie obranyschopnosti.
,,Počas inhalácie sa kvapky Vincentky rozprašujú na veľkosť častíc do 10 u. Väčšie kvapky – 10 u a viac, sa usadzujú v nosohltane, menšie prenikajú ako hmlovina hlbšie až do pľúcnych mechúrikov (alveol). Na čelné a prínosové dutiny je najlepšie používať plastovú kanvičku a Vincentku NASALIS, ale tento spôsob neplatí na dolné cesty dýchacie. Tam sa Vincentka nedá takto dopraviť, preto je najlepšia jej aplikácia vdychovaním z inhalátorov. Ak nemáte doma inhalátor, môžete si pomôcť vdychovaním pár z vyvíjača pary. Podobnú službu urobí aj naparovanie pod uterákom. Pôsobí na horné a dolné dýchacie cesty, i dutiny, pretože vtedy pozitívne účinkuje aj zahriatie parou. Rozširuje cievy, prekrvuje ich a pomáha zbaviť sa studených hlienov, čím zlepšuje kondíciu nosovej sliznice, jej regeneráciu, prekrvenie a zvýšenie obranyschopnosti organizmu,“ informuje J.Šumšal.
(zdroj https://www.uvzsr.sk/web/uvz/uvz-sr-10-veci-ktore-by-ste-mali-vediet-o-chripke)
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) kontinuálne monitoruje a vyhodnocuje epidemiologickú situáciu vo výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky a chrípke podobných ochorení. Na webovej stránke ÚVZ SR je počas chrípkovej sezóny každý týždeň v piatok zverejnená aktualizovaná „Informácia o výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky a chrípke podobných ochorení v Slovenskej republike“ za daný kalendárny týždeň. ÚVZ SR zároveň zverejňuje odporúčania, ako chrípke predísť.
Chrípka sa šíri kvapôčkovou infekciou pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Vírus sa môže šíriť aj nepriamo prostredníctvom infikovaných predmetov. Vírus chrípky je premenlivý, existujú tri hlavné typy vírusov chrípky (A, B, C), pričom typ A je najviac premenlivý a môže spôsobovať pandemické výskyty. Diagnóza sa zvyčajne určuje na základe klinických príznakov, ako sú náhly nástup horúčky, kašeľ, bolesti svalov a únava. V niektorých prípadoch sa používajú laboratórne testy na potvrdenie prítomnosti vírusu.
Medzi chrípkou a prechladnutím je rozdiel. Chrípka má náhly začiatok s vysokou horúčkou a silnými bolesťami svalov, zatiaľ čo prechladnutie má miernejšie príznaky, ako sú nádcha a mierny kašeľ. Pritom prechladnutie je menej závažné ochorenie, ktoré zvyčajne ustúpi za pár dní bez potreby špeciálnej liečby. Chrípka sa ale musí vyležať. Je dôležité odpočívať a zotaviť sa, aby sa predišlo komplikáciám.
Vzhľadom na premenlivosť vírusu chrípky je možné nakaziť sa rôznymi kmeňmi vírusu počas jednej sezóny. Vírus chrípky prežíva aj v chladnom počasí, preto sa môže šíriť aj v zimných mesiacoch. O epidémii hovoríme, keď počet prípadov chrípky výrazne prekročí očakávané hodnoty v populácii. Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie, ktoré sa odporúča najmä rizikovým skupinám, ako sú starší ľudia, tehotné ženy a osoby s chronickými ochoreniami
Dodržiavaním týchto zásad môžete zmierniť príznaky chrípky a urýchliť zotavenie.
Odpočinok: Doprajte si dostatok spánku a odpočinku, aby sa vaše telo mohlo zotaviť.
Hydratácia: Pite veľa tekutín, ako sú voda, čaje a polievky, aby ste predišli dehydratácii.
Výživa: Jedzte výživnú stravu bohatú na vitamíny a minerály, najmä ovocie a zeleninu.
Izolácia: Zostaňte doma a vyhýbajte sa kontaktu s ostatnými, aby ste predišli šíreniu nákazy.
Hygiena: Často si umývajte ruky mydlom a vodou, najmä po kašli alebo kýchaní.
Vetranie: Pravidelne vetrajte miestnosti, aby ste zlepšili kvalitu vzduchu.
Kašeľ a kýchanie: Pri kašli a kýchaní si zakrývajte ústa a nos vreckovkou.
Lieky: Užívajte lieky na zmiernenie príznakov (horúčka, bolesť), podľa odporúčania lekára.
Vyhýbanie sa stresu: Snažte sa minimalizovať stres, ktorý môže oslabiť váš imunitný systém.
Očkovanie: Zvážte očkovanie proti chrípke, najmä ak patríte do rizikovej skupiny.
Viac na: www.vincentka.cz
Minerálna voda Vincentka je výnimočný prírodný produkt, starý milióny rokov, pôvodom z treťohorného mora. Na jej špecifickú chuť si niektorí musia zvykať, iným sadne hneď na prvý raz. Každý však má možnosť vylepšiť si ju podľa svojho gusta miešaním s inými nápojmi. Najviac Vincentka ladí s prírodnými produktmi-ovocnými šťavami a vínom. Región Moravy tak poskytuje spojenie toho najlepšieho, čo sa z tejto zeme dá získať.
Riaditeľ Vincentky, a.s. Jan Šumšal k tomu poznamenáva:,,Vincentke prišli na chuť ako jedni z prvých vinohradníci na južnej Morave, ktorí ju podávali vo svojich vínnych skliepkoch k vínu. Vynikajúco sa osvedčila i na miešanie vínnych strikov. Vychladená a zmiešaná s kvalitným suchým vínom v pomere 1: 1 chutí výborne a znižuje kyslosť vína. Miešať ju však možno s akoukoľvek ovocnou šťavou, od hroznovej cez jablčnú až po bobuľové ovocie. Vincentka tak môže byť základom ďalších miešaných nápojov, kde neexistujú limity tvorivosti, fantázie a originality. Poslúži napríklad v spojení so sirupmi, bylinnými prípravkami alebo malým množstvom vybranej liehoviny.“
Zároveň dodáva, že liečivé účinky minerálov a iónov obsiahnutých v prírodnej Vincentke sa tým nestrácajú. Práve naopak-takéto koktaily si dajú aj tí, čo by si inak jej
častejšie popíjanie nevedeli predstaviť. Zvláštnou skupinou sú deti. Pri nich je vynachádzavosť v kombináciách miešania chutí priam povinnou výbavou. Zo širokej škály ovocia sa vždy nájde nejaké, ktoré im zachutí spolu s Vincentkou.
Víno pozná ľudstvo tisíce rokov a Vincentku možno tiež. Každopádne najstaršia písomná zmienka o Vincentke má viac 350 rokov. Pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu. V roku 1669 vydal písomnú správu o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej liečby a úspešné výsledky liečenia.
História predaja Vincentky vo fľašiach siaha do roku 1820. V roku 1851 bola pri prameni Vincentky postavená prvá plnička a skladisko fliaš. Toho istého roku sa vyviezlo 160 000 ks fliaš s obsahom 1,5 l. Je pravdepodobné, že ju mohla piť už Mária Terézia. Tá vo všeobecnosti povolila obchod s minerálnymi vodami. Vincentka sa kedysi podávala na cisárskom dvore a vo viedenských kaviarňach.
Už v roku 1864 bolo rozvezených 137 000 fliaš Vincentky po Rakúsko-Uhorsku, hlavne do vinorodých oblastí kde sa popíjala zmiešaná s vínom. Už inzerát z roku 1888 hlása, že „Luhačovická Vincentka, najsilnejšia alkalicko-muriatická kyselka je s mladým vínom najlepším nápojom stolným a zdravotným“. A ďalší inzerát vyzýva: „ Znalci vína dospeli k úsudku, k vínu pijeme iba Vincentku. Žiadajte vo všetkých vinárňach“.
Kombinácia Vincentky a vína je nielen obľúbeným nápojom minulosti, ale aj dobrým zvykom súčasnosti v reštauráciách na južnej Morave. K osviežujúcemu spojeniu vína s Vincentkou dochádza predovšetkým v letných mesiacoch. Má to niekoľko dôvodov. Vincentka totiž prináša rýchlu úľavu po nadmernej konzumáciu alkoholu, kávy a mastných jedál. Po oslavách je na nezaplatenie pri obnove iónovej rovnováhy v organizme. Vincentka sa nepije od smädu, ale zapíja sa ňou káva, alkohol a jedlo. Organizmus sa tak nemusí trápiť s prekyslením žalúdka, ani jeho podráždením. Vincentka v takýchto nápojoch, či ako príloha k nim, sa pije najlepšie studená. Často sa používa na riedenie ovocných štiav ktoré sú priveľmi kyslé, či presladené. Môže sa použiť ako prísada do koktailov a smoothies.
Gazdinky v Luhačoviciach roky pridávajú Vincentku do cesta, namiesto kypiacich práškov. Obsahuje oxid uhličitý a vymiesené cesto je potom dobre vykysnuté a ľahké Pripravujú sa takto koláče a chlebové cestá. Možná je aj kombinácia použitia droždia a priliatia Vincentky podľa potreby, hlavne ak sa kysnutie cesta nedarí.
Vincentka je vhodná aj na zálievku zeleninových šalátov. Soli v tejto minerálke nahradia bežný slaný roztok a chutný a zdravý pokrm je k dispozícii.
Snaha vyjsť v ústrety zákazníkovi našla istý čas uplatnenie v zvláštnom produkte. Na princípe miešania Vincentky a kvalitného moravského vína sa ešte v 90-tych rokoch minulého storočia vyrábal vínny strik Vincentky a bieleho vína vo fľašiach. Predával sa ako suvenír aj v Luhačoviciach a pacienti si ho nosili domov ako darček. Nešlo však o ekonomicky významné množstvá a tak sa fľašovaný strik prestal vyrábať.
Vincentku poznajú vo viac ako 10 krajinách sveta, kam sa vyvážala, alebo vyváža. Je jednou z najviac mineralizovaných vôd, s vysokou koncentráciou solí a keď obsahuje takú širokú škálu chemických prvkov, ako máloktoré iné minerálne vody. Je to vlastne minerálny koktail. Svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri chronickom zdurení pečene, diabete mellitus, chronickej pankreatitíde. Vhodná je aj ako doplnok výživy pre bežných ľudí, športovcov, deti od 3 rokov, tehotné dojčiace ženy a rekonvalescentov, pre hlasových profesionálov, pri prekyslení žalúdka.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.
Liečebný vplyv svetoznámej minerálnej vody Vincentka je dlhé roky známy zdravotným odborníkom. Vďačí zato svojmu chemickému zloženie, ktoré ju predurčuje na využitie pri mnohých ochoreniach. Vynikajúce výsledky sú dosahované predovšetkým pri liečbe chorôb dýchacieho ústrojenstva. Procedúry s využitím prírodného liečivého zdroja sú neoddeliteľnou súčasťou liečebných schém mnohých ochorení priamo v Lázních (Kúpeľoch) Luhačovice. K dispozícii je aj v iných zdravotníckych zariadeniach a domácich podmienkach, vtedy sa využíva fľaškovaná Vincentka plnená v Luhačoviciach akciovou spoločnosťou Vincentka.
Riaditeľ Vincentky, a.s. Ján Šumšal k tomu poznamenáva: ,,Blahodarné účinky Vincentky poznali už pred stáročiami starousadlíci a neskôr potvrdili jej liečebný účinok i zdravotní odborníci. Predovšetkým treba spomenúť priaznivý efekt inhalačnej liečby a to pri dýchacích cestách. Inhalácie pomáhajú rozpúšťať hlieny v dýchacích cestách, uľahčujú vykašliavanie hlienov a zlepšujú prekrvenie slizníc horných a dolných dýchacích ciest. Okrem toho priaznivo ovplyvňujú slizničnú imunitu. Majú antioxidačný a protizápalový efekt. Inhalácie sú vhodné na liečbu konkrétnych ochorení. Ich prínos je však i pre sezónnych alergikov, na doliečenie po prekonaných respiračných virózach, pomáhajú v prípade expozícií z prašnému prostredia a preventívne aj k posilneniu obranyschopnosti organizmu. Každodenná inhalácia má preukázateľný dlhodobý priaznivý efekt.“
Vincentka je i základom pitnej terapie. Významne podporuje vylučovanie hlienov z dýchacieho ústrojenstva aj pri jej pití. Svojim zložením rozpúšťa hlieny nielen v dýchacej sústave ale aj v tráviacej trubici. Pitie Vincentky dopĺňa do tela potrebné minerálne látky a upravuje vnútornú acidobázickú rovnováhu, čiže prekyslenie organizmu. Má priaznivý vplyv i na ľudský mikrobióm. Vincentka pomáha i hlasovým profesionálom. U tých je vidieť výsledky. Ide o tie povolania, kde sú kladené veľké nároky na hlasový aparát. Netreba však čakať až kým dôjde k zlyhaniu hlasiviek. Lepšie je pri prvých náznakoch zachytiť problémy včas a telu pomôcť preventívne. Ak nestačí jednoduché kloktanie, pitná terapia či inhalácie, treba vyskúšať i ozdravný pobyt.
Na Vincentku nedajú dopustiť ani pacienti po operáciách dolných i horných dýchacích ciest, so stavmi po komplikovanom zápale pľúc, s chronickými chorobami dýchacích ciest (najmä bronchiálnou astmou), s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, pľúcnou fibrózou a niektorými pľúcnymi chorobami (chorobami z povolania).
Lekári už majú dostatok skúseností aj s postcovidovými pacientmi. V kúpeľoch v Luhačoviciach už od januára 2021 odliečili s využitím Vincentky niekoľko tisíc pacientov po covide. V rámci liečebnej rehabilitácie mali programy zacielené na najčastejšie príznaky postcovidu, medzi ktoré patria okrem iných aj celkové príznaky chronickej únavy, netolerancie námahy, bolesti hlavy, dychové príznaky, ako je dýchavičnosť, kašeľ, bolesť v krku, zmeny chuti a čuchu a ďalej potom psychické zmeny , napríklad depresie, úzkosti, výpadky pamäte, poruchy koncentrácie, nespavosť, pohybové prejavy bolesti kĺbov a svalov.
Pri posilňovaní imunitného systému má svoje miesto užívanie minerálnych vôd na čele s Vincentkou. Pri nej je na výber inhalovanie, pitie, rozprašovanie nosovým sprejom, výplach dutín, kloktanie a kúpanie sa v nej. Výrobky na báze Vincentky sa cmúľajú, čistia sa nimi zuby, zvlhčuje sliznica a rozpúšťajú hlieny.
Fľaškovanú Vincentku využívajú na inhalácie takmer všetky inhalatória v Čechách a na Slovensku bez akejkoľvek úpravy. Čoraz častejšie pozorujeme využívanie Vincentky v domácich inhalátoroch v domácom prostredí. Hlavným činiteľom, ktorý ovplyvňuje chorú sliznicu dýchacích ciest je chemický či farmakochemický účinok inhalovaných minerálnych vôd. Miestny účinok aerosólu sa prejavuje tiež fyzikálne (mechanicky), tepelne a osmoticky. Pri inhalácii minerálnych vôd sa teda predovšetkým uplatňuje ich komplexný účinok. Inhalácia Vincentky je známa aj v Číne, kde ju príslušníci čínskej dopravnej polície inhalovali, aby si vyčistili priedušky od hlienu a smogových častíc.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.
Tropický priebeh tohtoročného leta priniesol aj presuny vzduchových hmôt na veľké vzdialenosti a s nimi presuny peľov rastlín. K alergikom sa tak dostali nielen pele miestnych rastlín, ale pridali sa aj tie z iných oblastí. Od polovice augusta sa na Slovensku rozbehla sezóna najsilnejších peľových alergénov leta a skorej jesene –ambrózie a paliny. Imunitné systémy alergikov tak testuje invazívna ambrózia a s oneskorením cca dvoch týždňov sa pridáva palina. Úľavu od alergických prejavov prináša v taký čas svetoznáma minerálna voda Vincentka.
Riaditeľ Vincentky Jan Šumšal hovorí: ,,Našťastie pre alergikov je tu k dispozícii osvedčená Vincentka. Ide o prírodný prípravok z treťohornej morskej vody, ktorý pomáha od prejavov alergickej nádchy. Používa sa čistá, ale aj v prípravkoch s jej náplňou a s obsahom jej zložiek. Poslúži na zmiernenie následkov alergických reakcií, predovšetkým nádchy. Spoľahlivo prináša úľavu od upchatého nosa prakticky pri všetkých druhoch alergií, vrátane peľových. Pri dlhšom opustení domova by mali mať alergici so sebou Vincentku sprej. Stačia jedno-dve strieknutia do každej nosnej dierky, vyfúkať si nos a dýchanie je voľné. Dôležité však je zároveň pri všetkých alergických prejavoch užívať lieky predpísané alergológmi.“
Vincentka, známa pre svoje liečivé účinky, je prírodný prípravok pôvodom z treťohornej morskej vody, ktorý sa používa na úľavu od príznakov alergií a na posilnenie imunitného systému. Táto minerálna voda pomáha zbaviť organizmus hlienov upchávajúcich dýchacie cesty a dutiny, čím uľahčuje dýchanie a podporuje obnovu prirodzeného prostredia nosových slizníc. Jej účinky nie sú obmedzené len na alergie, ale rozširujú sa aj na ďalšie zdravotné stavy, ako sú ochorenia dýchacích ciest, hlasiviek, problémy s metabolizmom, vredové ochorenia žalúdka a dvanástorníka, cukrovka a chronické zápaly pankreasu.
Vincentka je tiež odporúčaná ako prírodný doplnok stravy pre športovcov, tehotné ženy, deti a ľudí po prekonaní ťažkých chorôb a pri zotavovaní. Pri používaní Vincentky je však dôležité dodržiavať odporúčané denné dávkovanie a v prípade potreby konzultovať s lekárom, najmä pri špecifických zdravotných stavoch, ako sú hyperfunkcia štítnej žľazy, ochorenia obličiek alebo opuchy dolných končatín. Vincentka by sa mala používať ako súčasť komplexnej starostlivosti o zdravie.
Vincentka a produkty z nej vyrobené neslúžia priamo na liečbu alergií, ale na úľavu od ich príznakov, resp. na posilnenie imunitného systému. Vincentka čistí nos a zároveň posilňuje imunitu, keď pomáha obnove prirodzeného prostredia nosových slizníc. Najľahšie sa aplikuje prostredníctvom nosového spreja. Používanie nie je obmedzené dĺžkou užívania ani frekvenciou za deň. VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ STANDARD HYPOTONICKÝ (resp. VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ JUNIOR HYPOTONICKÝ) pomáha organizmu zbaviť sa hlienov upchávajúcich dýchacie cesty a dutiny. Podobne pomáha aj preplachovanie nosa minerálnou vodou Vincentka, kloktanie Vincentky a hygiena prínosových dutín s využitím Vincentky Nasalis.
Pojmom alergén sa označuje akákoľvek látka z vonkajšieho prostredia, ktorá je schopná vyvolať imunitnú odpoveď a klinicky nežiaducu alergickú reakciu. Alergický zápal postihuje celý organizmus. Na zapálené sliznice sa ľahko naviaže iná infekcia. Je dôležité poznamenať, že hoci Vincentka môže poskytnúť úľavu od niektorých príznakov alergie na peľ, nemala by byť vnímaná ako náhrada za liečbu predpísanú alergológom. Vincentka je doplnkom, ktorý môže zlepšiť kvalitu života alergikov, ale je dôležité pokračovať v liečbe podľa pokynov zdravotníckeho odborníka.
Vincentka je teda možnosťou pre ľudí hľadajúcich prírodné riešenia na zmiernenie príznakov alergie na peľ, a jej používanie môže byť prospešné ako súčasť širšieho prístupu k liečbe alergií. S jej pomocou môžu alergici zvládať každodenné výzvy spojené s alergiami a zlepšiť svoju celkovú pohodu.
Alergie sú imunopatologické stavy, ktoré môžu mať rôzne formy a príznaky, od miernejších lokálnych prejavov až po celotelové reakcie, vrátane anafylaktického šoku. Alergény, ktoré vyvolávajú tieto reakcie, môžu byť rôzne, vrátane peľu rastlín, prachu, roztočov, srsť zvierat, potravín a liekov. V prípade peľových alergií je dôležité sledovať peľový kalendár a byť informovaný o aktuálnych hladinách peľu v ovzduší, čo môže pomôcť pri plánovaní vonkajších aktivít a minimalizácii expozície alergénom.
Osoby trpiace alergiami by mali mať pripravené a dostupné predpísané lieky, vrátane antihistaminík, ktoré pomáhajú potlačiť alergické prejavy blokovaním histamínových receptorov. Okrem farmakologickej liečby je dôležité aj dodržiavanie preventívnych opatrení, ako je časté umývanie rúk, sprchovanie sa po návrate z vonku, pravidelné utieranie prachu a používanie vzduchových filtrov v domácnosti. Vždy je dôležité konzultovať liečbu a preventívne stratégie s odborníkom, ako je alergológ alebo imunológ, ktorý môže poskytnúť individuálne prispôsobené rady a odporúčania.
Viac informácií je na www.vincentka.cz.